
Wat moet een leerling die zich voorbereidt op werk in het schildersbedrijf daadwerkelijk beheersen? SVA heeft de proeven van vaardigheid voor Werken in het schildersbedrijf opnieuw tegen het licht gehouden. Onderdelen zijn toegevoegd, aangepast of vervallen om het traject nog beter te laten aansluiten op de praktijk op school en tijdens stages.
Een van de veranderingen betreft schuurwerkzaamheden. Handmatig en machinaal schuren was voorheen een kleiner onderdeel van de voorbereidende werkzaamheden. Voor zowel SVA1 als SVA2 is hiervan nu een zelfstandige proeve van vaardigheid gemaakt. Daardoor kan er gerichter mee worden geoefend en kan de vaardigheid concreter worden beoordeeld.
Ook het reinigen van kwasten en verfrollers heeft bij SVA1 en SVA2 een eigen plek gekregen. Daarbij gaat het niet alleen om schoonmaken. Leerlingen leren ook onderscheid te maken tussen materialen die kunnen worden hergebruikt, gereinigd of weggegooid. Daarmee krijgt duurzaamheid nadrukkelijk aandacht binnen het traject.
Voor SVA2 is daarnaast het voorbereiden van verfspuiten als keuzeproeve toegevoegd. Deze techniek wordt in de beroepspraktijk steeds vaker toegepast.
Wat verdwijnt of verandert?
Actualiseren betekent ook keuzes maken. Sommige werkzaamheden kwamen op scholen of stagebedrijven nauwelijks voor en zijn daarom vervallen of keuzeonderdeel geworden.
Bij SVA1 vervalt de proeve rond voorbereidende werkzaamheden voor het aanbrengen van behang of glasvlies. Ook het gronden van een vlakke binnendeur is niet langer verplicht, omdat deuren in de schoolpraktijk vaak al gegrond zijn.
Bij SVA2 vervalt het schilderen van een radiator. Voorbereidende werkzaamheden voor de plaatsing van nieuw isolatieglas of enkelglas en werkzaamheden rond behangen zijn voortaan keuzeonderdelen. Niet ieder stagebedrijf kan leerlingen deze werkzaamheden laten uitvoeren. Ook de materiaallijst in het certificeringsboek is geactualiseerd.
Nieuwe locatie docententraining
Er verandert ook iets voor docenten die de training Werken in het schildersbedrijf willen volgen. Geldermalsen is voortaan de trainingslocatie.
De volgende driedaagse training staat ingepland op: maandag 26 oktober, maandag 2 november en maandag 9 november. Er zijn nog 4 plaatsen beschikbaar, u kunt zich hier inschrijven.
Met de aanpassingen wil SVA de aansluiting tussen onderwijs, examinering en beroepspraktijk verder versterken. Zo oefenen leerlingen zoveel mogelijk vaardigheden die zij later daadwerkelijk in het werk kunnen tegenkomen.
